24 Mart 2014

EVDE YOĞURT YAPILIŞI

yoğurt
Eskiden yoğurdu ve peyniri evde kendim yapardım. Çocuklarımı ev yoğurdu ve evde yapılan peynir ile büyüttüm. O zamanlar küçük yerlerde görev yaptığımız için ineğin altından sağılır sağılmaz aldığım sütü kullanırdım. İneğin doktoru arkadaşımızdı. ( Veteriner Hekim Özkan Bey'in kulakları çınlasın:) Yumurtaları folluktan alırdık. Yıllar sonra yine yoğurdu evde  yapmaya başladım ve daha fazla yoğurt tüketmeye başladık ailece:)...
Kullanacağınız sütü emin olduğunuz yerden almaya dikkat etmenizi öneririm. Sütün kalitesinin ne kadar önemli olduğunu  farklı sütler ile yaptığım yoğurtlar ve fotoları paylaştıkça birlikte göreceğiz.
 Aynı miktarda süt ve maya ile aynı derecede yapılan, sadece kullanılan sütü farklı olan 2 adet yoğurt fotoğrafı paylaşıyorum.
Yukarıdaki yoğurt mandıradan alınan açık süt ile aşağıda ki yoğurt ise günlük süt ve prebiyotik maya ile mayalanmış yoğurt. Günlük süt ile yapılan yoğurt daha sert oldu. Değişik sütler ile yaptığım yoğurt fotoğraflarını yaptıkça yayınlıyacağım...tercih sizin:)

Malzemeler;
  • 2 kg süt,
  • 3 yemek kaşığı yoğurt,
Yapılışı;
  1. Aldığınız sütü süzerek çelik bir tencereye alın. Sütün rahat kaynaması için tencereniz biraz büyük olsun. Sütün dip tutmaması ve suyunun uçması için devamlı havalandıra, havalandıra karıştırarak 10 dakika kadar kaynatın.( günlük sütü 5 dk kadar kaynatmanız yeterli olacaktır) 
  2. Sütü yoğurt yapacağınız kaba alın, kabı mayalandıracağınız yere alıp orada uygun ısıya gelmesini bekleyin. Dereceniz varsa 44-45  derece oluncaya kadar bekletin.  Dereceniz yoksa sütün ısısı küçük parmağınızı kabın kenarından sütün içine batırdığınızda , parmağınız yanıp yanmama noktasında olmalıdır. Elinizi 7 ye kadar sayıp bekletin . Sıcak olursa yoğurdunuz ekşi olur. Düşük olursa mayalanma sorunu yaşar. 
  3. Maya olarak kullanacağız yoğurt oda ısısında olmalı. Küçük bir kasede yoğurdu mayalayacağınız sütten bir miktar alıp karıştırarak biraz inceltin. Kabın kenarından karıştırılmış yoğurdu yavaş yavaş akıtırken aynı yerden sütü alttan karıştırarak mayanın dağılmasını sağlayın.
  4. Kabın üzerine süzgeç gibi hava alabileceği bir şey ile kapatın,(kapağını da kapatabilirsiniz)  ısısını koruması için etrafını battaniye ile bohça gibi sarın. Mayalanması için 4-4,5 saat bekleyin. 1 saat kadar dışarıda beklettikten sonra dolaba alın. Dolapta 5-6 saat bekletmeden tüketmeyin. 1 gece beklemesi en uygunu. Ben öyle yapıyorum.Sütü al, mayala zaten akşamı buluyor. 
Afiyet olsun...

evdeyoğurt
Günlük süt ve prebiyotik maya ile mayalanmış yoğurt. Sütü 5 dakika kadar kaynattım. Bundan sonra yapacağım günlük sütü sadece maya sıcaklığına kadar ısıtarak yapmayı düşünüyorum. Günlük süt kullanıma hazır olduğu için kaynatmaya gerek yok diye düşünüyorum.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...